۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

استان سمنان دارای قابلیت‌های منحصر به فرد گردشگری، اما مهجور

این موضوع حکایت غریب استان سمنان است، استانی که به رغم قرابت به تهران، قرار داشتن در مسیر بیش از ۱۵ میلیون مسافر و زائر حرم امام رضا(ع)، برخورداری از تنوع اقلیمی، جانوری، صنایع‌دستی، جنگل، مناطق حفاظت شده، میراث تاریخی و طبیعی فراوان و …. در اذهان عمومی به عنوان استانی کویری و بدون جاذبه گردشگری حک شده است.
البته نه اینکه این استان کویری نیست، که هست و این خود قابلیت مهمی برای جذب گردشگر است، اما باید قابلیت های گردشگری استان سمنان را بیش از اینها دید و در یک کلام در رابطه با استان سمنان “چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.”

استان سمنان باید مقصد گردشگری شود
«محمدعلی فیاضی»دبیر کمیته ملی طبیعت گردی هم همین اعتقاد را دارد و می گوید: استان سمنان نباید فقط یک استان عبوری باشد و باید به مقصد گردشگری تبدیل شود.
وی با اشاره به قابلیت‌های مهم استان سمنان در زمینه جذب گردشگر گفت: تنوع بالای اقلیمی و زیست محیطی، وجود اقوام و گویش‌های مختلف، مناطق حفاظت شده و پارک‌های ملی و …. می‌تواند بستر خوبی برای جذب گردشگر به استان سمنان باشد.
وی افزود: این استان زادگاه یوزآسیایی، گورخر ایرانی و زاغ بور به عنوان تنها گونه بومی انحصاری ایران است و باید در این استان از ظرفیت های بالقوه گردشگری، بهره‌برداری بیشتری شود.
وی گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوی دبیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تنها ۵۰ تا ۷۰ قلاده از گونه نادر یوزآسیایی در ایران وجود دارد و استان سمنان به عنوان زادگاه یوز آسیایی می‌تواند از این قابلیت، بیشترین بهره برداری را داشته باشد.

زمینه بازدید گردشگران از زادگاه یوز آسیایی فراهم شود
دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی گفت: زادگاه یوز آسیایی از جمله جاذبه‌های دیدنی برای مردم و علاقمندان داخلی و خارجی است و باید بستر لازم برای بازدید گردشگران از زادگاه یوز، گورخر و زاغ بور فراهم شود.
فیاضی یکی از بهترین راهها برای معرفی استان سمنان را برگزاری تورهای گردشگری ویژه اقشار و گروه‌های مختلف عنوان کرد و گفت: دومین همایش ملی طبیعت‌گردی در استان سمنان نیز در این راستا و با هدف معرفی هر چه بیشتر قابلیت‌های طبیعی و گردشگری این استان برگزار شد.
وی با بیان اینکه استان سمنان به دلیل برخورداری از اکوسیستم‌های متنوع برای برگزاری کارگاه مذکور انتخاب شد، گفت: با بازدید میدانی کارشناسان طبیعت‌گردی استان‌ها از پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده و بستر طبیعی استان سمنان اقدام اجرایی شایسته ای در راستای اهداف کمیته ملی طبیعت گردی شامل توانمندسازی جوامع محلی، تقویت اقامتگاه های بوم‌گردی، توسعه ظرفیت‌های روستاهای هدف و … انجام گرفت.
وی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و موهبت‌های استان سمنان را وجود مردم خونگرم و گردشگر پذیر عنوان کرد و گفت: تنوع غذایی، محصولات دامی و باغی همگی در جذب گردشگر به استان سمنان موثر است و استان سمنان می‌تواند زمینه توسعه طبیعت‌گردی کشور را فراهم کند.
وی با بیان اینکه کمیته ملی طبیعت‌گردی درصدد معرفی مناطق طبیعت‌گردی اولویت دار استان سمنان است، گفت: بر این اساس، در استان سمنان چهار طرح مشخص از سوی معاونت گردشگری معرفی شده است.
وی افزود: بر اساس سند ملی توسعه طبیعت‌گردی، ایجاد زیرساخت مناسب جاده سنگفرش و برقراری ارتباط استان سمنان و اصفهان در حوزه کویر، توجه به روستاهای هدف گردشگری، کویر حاج علی قلی دامغان، منطقه خوش ییلاق و جنگل ابر از جمله طرح‌های در نظر گرفته شده برای توسعه طبیعت‌گردی و توسعه پایدار استان سمنان است.

مردم مهمان نواز بزرگ ترین سرمایه گردشگری استان سمنان
کارشناس طبیعت‌گردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه مهمان‌نوازی به خصوص در روستاها از مهم‌ترین سرمایه‌های استان سمنان در جذب گردشگر است که وی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: جاذبه های طبیعی استان سمنان نیز بی‌نظیر است.
«علی اکبر احمدزاده» با بیان اینکه برای نخستین بار است که به استان سمنان سفر می‌کند، افزود: مناطق جنگلی شاهرود و سمنان و مناطق بیابانی و کویری اطراف شاهرود به خصوص منطقه حفاظت شده و پارک ملی توران در نوع خود بی نظیر است.
وی با بیان اینکه پارک ملی توران در استان سمنان یکی از بزرگترین ذخیره گاههای زیستگاهی دنیا محسوب می‌شود و آفریقای کوچک است، گفت: یوز آسیایی، گورخر ایرانی، آهو و زاغ بور از جاذبه های منحصر به فرد منطقه حفاظت شده توران است.
این کارشناس طبیعت‌گردی، استان سمنان را دارای جاذبه‌های گردشگری متنوع دانست و گفت: بازدید از جنگل ابر، یکی از برنامه‌های وی در سفر بعدی به این استان است.
مشاور رییس و مدیر کل حوزه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با ابراز خرسندی از برگزاری کارگاه ملی طبیعت‌گردی در استان پرظرفیت سمنان، ابراز امیدواری کرد: با حمایت سازمان‌های مرتبط و همراهی بخش خصوصی، استان سمنان بیش از پیش معرفی و گردشگری این استان تقویت شود.
«علیرضا تابش» با بیان اینکه استان سمنان و شهر شهمیرزاد نمونه ای از تنوع اقلیمی کشور است، گفت: بر اساس آمار سال ۲۰۱۰ انجمن بین المللی گردشگری طبیعت، ۵۰ درصد گردشگران دنیا برای دیدن مقاصد طبیعی به سفر رفته اند که نشانگر تلاش فزاینده کشورها در زمینه توجه به امر گردشگری طبیعی است.
وی گفت: در این راستا و برای توسعه گردشگری طبیعی کشور، سند ملی توسعه طبیعت‌گردی مبتنی بر گردشگری پایدار در دست تهیه است.

تنوع اقلیمی استان سمنان شگفت انگیز است
کارشناس طبیعت‌گردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز با بیان اینکه ۱۳ سال از نخستین سفر وی به استان سمنان گذشته است، گفت: در سال ۱۳۸۰ نیز برای شرکت در یک جشنواره به این استان سفر کردم.
«آوات مکاری» با ابراز خرسندی از برگزاری کارگاه طبیعت‌گردی در استان سمنان، اظهار داشت: با برگزاری این کارگاه شناخت بیشتری از استان سمنان پیدا کردم و با اقلیم‌های مختلف استان آشنا شدم.
وی با ابراز تعجب از تنوع اقلیمی استان سمنان، گفت: به فاصله پنج ساعت، مناطق”توران” و “پرور” را با اقلیم‌های متفاوت تجربه کردم که نشانگر غنای جاذبه های گردشگری استان سمنان است.
این طبیعت گرد، نزدیکی به تهران، قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و مسیر زائران حرم امام رضا(ع) را از امتیازات ویژه استان سمنان برای جذب گردشگر عنوان کرد و افزود: برگزاری این کارگاه در معرفی هر چه بیشتر استان سمنان موثر بود.
وی با بیان اینکه تبلیغات چهره به چهره یکی از موثرترین و بهترین شیوه‌های جذب گردشگر است، گفت: هر یک از طبیعت گردان، مبلغی برای استان سمنان هستند.
مکاری، یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط استان سمنان را روستای هدف گردشگری قلعه بالا واقع در بیارجمند دانست و افزود: رفتار مردم، رقص محلی، پوشاک سنتی و حتی خوراک و غذاهای این روستا جالب بود و به همه طبیعت دوستان، سفر به این روستا را پیشنهاد می‌کنم.

لازمه رشد گردشگری استان سمنان؛ اجرای تورهای استان گردی
این کارشناس گردشگری خواستار برگزاری تورهای استان‌گردی در استان سمنان شد و گفت: باید جوامع محلی استان سمنان و مردم این استان با بسیاری از جاذبه های کمتر شناخته شده و بکر استان، آشنا شوند تا مبلغان خوبی برای جذب گردشگران به این استان باشند.
وی با بیان اینکه بسیاری از مناطق چهارگانه کشور در استان سمنان وجود دارد، گفت: بیش از ۲۳ درصد از وسعت استان سمنان را مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش تشکیل می‌دهد و این قابلیت برای توسعه طبیعت‌گردی استان بسیار مهم است.
کارشناس طبیعت‌گردی استان آذربایجان شرقی نیز گفت: با سفر به استان سمنان، کاملا نظرم در رابطه با این استان عوض شد.
«رضا رخشه ماه» با بیان اینکه تا کنون به استان سمنان سفر نکرده و همیشه از جاده های این استان عبور کرده است، گفت: با اینکه تورلیدر هستم اما تا کنون سفر به استان سمنان را تجربه نکرده بودم.
وی که در قالب کارگاه آموزشی طبیعت‌گردان کشور از استان سمنان بازدید می‌کرد، افزود: ذهنیت من از استان سمنان، منطقه ای کویری با آب و هوای بسیار بد بود اما در این سفر با آب و هوای متفاوتی مواجه شدم.

استان سمنان جمیع اضداد
این کارشناس مسئول گردشگری گفت: در این سفر هوای بسیار خنک در کنار هوای بسیار گرم را در نقاط مختلف استان و در فاصله های کم تجربه کردم، کویر را در کنار جنگل دیدم و گونه های بسیار نادر جانوری و پوشش گیاهی و روستاهای هدف گردشگری مختلفی مشاهده کردم که هر یک در نوع خود جاذبه گردشگری منحصر به فردی است.
وی اظهار داشت: باید در مورد استان سمنان بیشتر تحقیق کنم و البته در صدد برگزاری تور در این استان نیز هستم.

 استان سمنان بهترین نقطه برای برگزاری تورهای طبیعت‌گردی
مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان نیز با اشاره به جاذبه‌های متعدد گردشگری استان سمنان گفت: استان سمنان به دلیل داشتن مناطق و موقعیت مناسب طبیعی و وسعت کافی، جایگاه مناسبی برای حیات انواع وحوش و انواع گیاهان و برگزاری تورهای طبیعت گردی است.
«محمدحسین بحرالعلومی» افزود: مناطق زیستی استان سمنان دارای ویژگی‌هایی از جمله ذخیره گاه و بانک ژن طبیعی گیاهی و جانوری ایران و جهان، منطقه حایل بین کویر و مناطق زیستی کوهستانی استان، زیستگاه گونه‌های خاص نادر و در معرض انقراض جانوری و گیاهی، طبیعت زیبا با چشم اندازهای طبیعی و دارای شرایط ویژه جهت امور پژوهشی و اقتصادی است.
وی گفت: مناطق زیستی و حیات وحش استان سمنان شامل پناهگاه حیات وحش “خوش ییلاق”، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده “توران”، منطقه حفاظت‌شده “پرور”، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع “خنار”، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع “تپال”و پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر است.
وی تاکید کرد: استان سمنان به دلیل داشتن مناطق و موقعیت مناسب طبیعی و وسعت کافی و اینکه بیش از ۲۳ درصد از وسعت استان را مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش تشکیل می‌دهد، جایگاه مناسبی برای طبیعت گردان است.
وی افزود: در این راستا دومین کارگاه بازآموزی کارشناسان طبیعت‌گردی کشور در استان سمنان با عنوان” توسعه پایدار طبیعت‌گردی در مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست به منظور توانمندسازی جوامع بومی” با حضور بیش از ۷۰ کارشناس طبیعت‌گردی استانی و ستادی برگزار شد.
وی گفت: طبیعت‌گردان در این برنامه، طی سه روز از جاذبه‌های طبیعی و تنوع زیستی برخی از مناطق طبیعی و حفاظت شده استان از جمله پارک ملی توران(زیستگاه گونه‌های نادر جانوری از جمله یوز آسیایی)، بیارجمند و روستای قلعه بالا، منطقه حفاظت شده پرور و شهمیرزاد بازدید کردند و در طی برنامه برای طبیعت گردان کارگاه های آموزشی و میدانی نیز برگزار شد.
بحرالعلومی برگزاری این دوره را در توسعه پایدار طبیعت‌گردی در استان سمنان موثر دانست و گفت: طبیعت‌گردان سفیران خوبی برای استان سمنان هستند و در جذب هر چه بیشتر گردشگران به استان سمنان نقش موثری دارند.

قابل توجه رسانه ملی؛ استان سمنان نیاز به معرفی بیشتری دارد
وی با تاکید بر رونق صنعت گردشگری استان سمنان، گفت: استان سمنان نیاز به معرفی و اطلاع رسانی شایسته جاذبه های گردشگری از طریق ابزارهای کارآمد اطلاع رسانی مانند صدا و سیما و رسانه های ملی و بین المللی دارد.
بحرالعلومی با اشاره به اهمیت اجرای طرح آمایش سرزمین در توسعه گردشگری استان سمنان، ابراز امیدواری کرد: طرح جامع گردشگری استان سمنان، امسال نهایی شود.
وی ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در روستاهای هدف گردشگری استان، احیاء جاده سنگفرش، توسعه طبیعت‌گردی در مناطقی از جمله پارک ملی توران، پرور، خوش ییلاق و … را از جمله طرح های در دست اجرا توسط این اداره کل برای توسعه گردشگری استان اعلام کرد.

ADS_728*90
ADS_728*90

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90