۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

سوالات متداول درباره دوره تورلیدری (راهنمای تور)

تور لیدر (راهنمای تور) به چه کسی گفته می شود؟ (تور لیدر چه کسی است؟)
تورلیدر (Tour Guide) کسی ست که دارای اطلاعات کافی درباره میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و بومی جامعه میزبان خود است. این شخص می بایست آگاهی بالایی درباره خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی جامعه و درک مقتضیات، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با آن را داشته باشد.

خصوصیات یک راهنمای تور!
راهنمای تور، ضمن برخورداری از دانش مناسب گردشگری، بایست اعتماد به نفس و روابط عمومی بالا، صبر و مسئولیت پذیری، تعامل و ارتباط نزدیک و توأم با احترام با مسافران، مهارت مدیریت زمان، ظاهری آراسته و مسئولیت پذیری بالا در قبال مسافران داشته باشد. آشنایی با فرهنگ های مختلف، تسلط خوب به یک یا چند زبان خارجی، آگاهی از مسایل ایمنی در سفر از دیگر مواردی ست که هر راهنمای توری باید داشته باشد.

وظیفه راهنمای تور!
راهنمای گردشگری همراه با گروه سفر می کند، مسافران را راهنمایی می کند، آنان را با تاریخ، تمدن و فرهنگ جامعه محلی آشنا می کند و اطلاعات مورد نیاز گردشگران را در اختیارشان می‌گذارد. بطور کلی او وظیفه اجرای دقیق و مناسب تور را بر عهده دارد.

الزامات تور لیدر شدن!
افراد علاقه‌مند برای ورود به این شغل می‌توانند در دوره های آموزشی کوتاه مدت که مصوب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، شرکت کنند. این افراد پس از گذراندن این دوره‌ها و پذیرفته شدن در آزمون‌های داخلی و جامع، قادر به دریافت کارت تورلیدری خواهند بود و می توانند به عنوان راهنمای تور فعالیت کنند. در بین رشته های دانشگاهی، رشته مدیریت جهانگردی، نزدیک ترین رشته به شغل راهنمای تور است.
* لازم به ذکر است که برای داشتن این شغل، لزوما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست.

عناوین درسی این دوره !
بسته به نوع دوره، تفاوت هایی وجود دارد اما بطور کلی شامل مباحث زیر می‌باشد:

– شناخت اماکن تاریخی ایران
– معماری ایران و جهان
– آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی ایران
– فرهنگ و اقوام ایران زمین
– آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی ایران
– جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی
– شناخت موزه های ایران
– شناخت صنعت گردشگری
– شناخت روحیات ملل

عناوین کامل درسی دوره تور لیدری را در این لینک مشاهده نمایید.

چند نوع دوره و کارت راهنمای تور داریم؟

بطورکلی سه نوع کارت تورلیدری وجود دارد: “راهنمای طبیعت گردی” ، “راهنمای فرهنگی” و “راهنمای زمین گردشگری”. البته در این میان دوره‌های دیگری همچون راهنمای کوهستان، راهنمای تهرانگردی و راهنمای کودک و … برگزار می شود.

زبان دوره راهنمای تور را چه زبانی انتخاب کنم؟
بطورکلی زبان این دوره به دو بخش تقسیم می شود: ۱- زبان فارسی ۲- زبان غیر فارسی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و …)

توجه شود انتخاب زبان در پروسه گرفتن کارت تاثیر زیادی دارد. بطوری که اگر زبان مورد انتخاب شما غیرفارسی باشد (مثلا آلمانی) می بایست در آزمون کتبی و مصاحبه، به آن زبان امتحان داد.

گرفتن کارت تور لیدری چقدر طول می کشد؟
درکنار گذران دوره مصوب که حدود ۶ ماه طول خواهد کشید، طی مراحل اداری دریافت کارت تورلیدری از ۸ الی ۱۲ ماه زمان خواهد برد.

شهریه دوره:
شهریه دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدری) برای دانشجویان حضوری و غیرحضوری به شرح زیر خواهد بود.

– دانشجویان غیرحضوری (رشته های مرتبط با گردشگری) در حدود ۱۰۰ الی ۱۳۰ هزار تومان متغییر است. ( پرداخت ۲۰% کل هزینه دوره)
– شهریه دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدری) برای دانشجویان حضوری (رشته های غیرمرتبط با گردشگری) در حدود ۹۰۰ الی ۹۵۰ هزار تومان متغییر است.

نحوه دریافت کارت راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (کارت تورلیدری)
داوطلب برای اینکه بتوانید گواهینامه رسمی این دوره دریافت نمائید باید در آزمون های مربوط به این دوره شرکت کرده و نمره قبولی در آن دریافت کند. آزمون های این دوره شامل موارد زیر است:

۱- آزمون داخلی
۲- آزمون جامع
۳- مصاحبه زبان خارجی

مراحل صدور کارت:
پس از پایان دوره و تهیه کارنامه فراگیر و ارسال پرونده وی به دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدود ۲ ماه زمان لازم است تا گواهینامه شرکت در دوره (لوح) صادر شود. پس ار صدور لوح، داوطلب می بایست با مراجعه به دفتر معاونت گردشگری استان خود مراحل زیر را جهت تشکیل پرونده راهنمای گردشگری دنبال نماید. (به این لینک مراجعه نمایید.)

 

بازارکار و آینده شغلی راهنمای تور
راهنمای گردشگری می‌تواند در آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، موسسات گردشگری و هتل‌ها استخدام شود و با کسب تجربه بیشتر به سمت های مدیریتی برسد.
همچنین می‌تواند به صورت مستقل با تورهای شرکت‌های مختلف همکاری کند و در نهایت با داشتن تجربه و سرمایه لازم یک آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کند.

میزان درآمد راهنمای تور 
اکثر راهنمایان گردشگری به صورت پاره وقت به این کار مشغول هستند و در کنار آن شغل دیگری هم دارند. بر اساس آیین نامه‌ راهنمایان گردشگری دریافت دستمزد راهنمایان طبق تعرفه مصوب است. البته نرخ دستمزد راهنما برای هر یک از انواع تورهای گردشگری متغیر است مثلا تعرفه گشت نیمروز با تمام روز و تورهای ۲۴ ساعته با یکدیگر فرق دارد و نرخ دستمزد راهنمای محلی با کسی که تور گردشگران خارجی در ایران را همراهی می‌کند و کسی که تور گردشگری دور ایران را برگزار می کند، متفاوت است. بطورکلی حداقل دستمزد روزانه یک راهنمای تور برابر قانون کار و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده بود که نرخ پیشنهادی امسال انجمن صنفی راهنمایان تور ۱۴۰ هزار تومان است.

کجا می توان دوره راهنمای تور را گذراند؟
در سراسر کشور موسسات زیادی وجود دارد.می توانید لیست موسسات مجاز آموزشی را در سایت های میراث فرهنگی هر استان مشاهده نمایید.

نوشته های پیشنهادی

ADS_728*90
ADS_728*90

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90