۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

مصاحبه با خانم هانیه دل پسند رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی

Hanie-delpasand۱. لطفاً خودتان را به طور کامل معرفی نمایید.
هانیه دل پسند هستم متولد ۲۰ شهریور ۱۳۷۲ متولد و ساکن شیراز. رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد در گرایش برنامه ریزی توسعه و رتبه ۴ گرایش بازاریابی

۲. رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است؟ در چه سال و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟
رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه شیراز- دیپلم ریاضی- معدل فارغ التحصیلی کارشناسی ۵۱/۱۷

۳. کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ علت آنرا بیان نمایید!
دانشگاه علامه طباطبایی- گرایش بازاریابی.
دلیل انتخاب گرایشم که علاقه شخصی بود با اینکه تفاوت زیادی بین دروس دو گرایش وجود نداره. دلیل انتخاب دانشگاه علامه هم تحقیق و پرس و جو از اساتید و دوستان و داشتن ارجحیت این دانشگاه نسبت به دانشگاه تهران از لحاظ بار علمی بود چراکه در دانشگاه تهران اصلا گروه گردشگری وجود ندارد و مشخص است که این رشته در این دانشگاه اهمیت زیادی ندارد. و همچنین نویسندگان کتب تخصصی گردشگری و طراحان سوالات کنکور ارشد نیز از اساتید دانشگاه علامه می باشند. علاوه بر این ، این دانشگاه مقطع دکتری گردشگری را داراست که راه برای ادامه تحصیل نیز باز است.

۴. برای اولین بار است که در کنکور ارشد شرکت می‌کنید؟ درصورتی‌که در سال‌های گذشته شرکت کرده‌اید، آیا قبول شده‌اید؟
بله برای اولین بار در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردم.

۵. علت ادامه تحصیل خود را بیان کنید؟
دلیل ادامه تحصیل خب تا حدودی علاقه شدید به رشته تحصیلی ام و تشویق اطرافیان و خانواده بود و همینطور به خاطر به دست آوردن دانش و تخصص بیشتر در زمینه گردشگری که لازمه کار در این صنعت و موفقیت بیشتر است.

۶. در زمان مطالعه برای کنکور شاغل بودید یا دانشجو؟
ترم ۷ کارشناسی بودم که کنکور شرکت کردم و ۲۰ واحد هم داشتم. با توجه به داشتن کلاس در دانشگاه وقت مطالعه ام نسبتا محدود بود.

۷. از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید، برنامه درسی شما در این ایام چگونه بود و میانگین روزانه چند ساعت مطالعه می کردید؟
از اوایل آبان برنامه ریزیم رو شروع کردم و کتابهایی که لازم و از بقیه منابع مهمتر بود رو تهیه کردم. نمی تونم دقیقا بگم روزانه چقد میخوندم مثلا روزهایی که کلاس زیاد داشتم و خسته بودم یا اصلا نمیخوندم یا یکی دو ساعت ولی روزهای تعطیل سعی می کردم جبران کنم و تقریبا ۶ یا ۷ ساعت که اونم باز بستگی به شرایط داشت می خوندم.

۸. آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ اگر در این آزمونها شرکت داشتید این آزمون ها و کلاس ها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟ معمولا چه رتبه ای کسب می نمودید؟
خیر در هیچ کلاس و آزمونی شرکت نمیکردم.

۹. نظرتان درباره تغییر ضرایب در ازمون ارشد امسال چیست؟ هم چنین نظرتان را در باره تغییرات شدیدی که در آزمون امسال شاهد بودیم را بیان دارید!
به نظر من خیلی خوب شد که ضریب زبان انگلیسی پایین اومد و ضرایب دروس تخصصی گردشگری بالاتر رفت و این باعث شد دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راحتتر بتونن قبول شن و جای رتبه های برتر که قبلا بیشتر از رشته زبان بودن رو بگیرن. بیشتر از اینکه تغییر ضرایب منو متعجب کنه تغییر روند سوالات کنکور که عوض شدن زیاد سطح اونا نسبت به سالای قبل بود که واقعا سر جلسه کنکور غافلگیر شده بودم.

۱۰. برای رسیدن به رتبه ای مناسب چه‌ میزان مطالعه را به داوطلبان پیشنهاد می‌کنید؟
بازم میگم بستگی به شرایط هرکس داره فقط پیشنهاد می کنم بیشتر از اینکه به فکر تعداد ساعات خوندنشون باشن به فکر عمیق و مفهومی خوندن باشن و نهایت تلاششون رو بکنن.

۱۱. عوامل مؤثر در موفقیت شما کدام موارد بوده است؟
فکر میکنم مهمترین دلیلش این بود که رشته خودم مدیریت جهانگردی بود و اینکه هنوز فارق التحصیل نشده بودم و درگیر دروس دانشگاه که مرتبط با کنکور بود، بودم. و همینطور هدفمو متمرکز کرده بودم روی قبولی و تمام تلاشمو کردم که همین امسال قبول بشم. نکته دیگه عمیق خوندن و خلاصه برداری موقع خوندن بار اول و مرور آنها برای بار دوم بود که کمک زیادی به سرعت بخشیدن به مرور نهاییم کرد.

۱۲. درصورتی‌که در کنکور قبول نمی‌شدید چه برنامه‌ای برای سال آینده خود داشتید؟
میرفتم دنبال کار

۱۳. کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس کدام ها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
زبان انگلیسی: بیشتر سوالات زبا از زبان عمومی است. tourism planning- نوشته inskeep
کتاب لغات ۵۰۴ و essential words for tofel
کتابهای گرامر موجود در بازار
برنامه ریزی توسعه: برنامه ریزی توسعه گردشگری نوشته دکتر ضرغام و برنامه ریزی توسعه گردشگری در کشورهای در حال توسعه نوشته دکتر ضرغام
اقتصاد خرد و کلان : جزوات کلاسی (کتاب دکتر محسن نظری)
اقتصاد گردشگری دکتر فرزین
روشهای کمی: ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت(۱) مهندس ابراهیمی و دکتر صدقیانی
مدیریت بازاریابی: مبانی سازمان مدیریت و مبانی رفتار سازمانی دکتر علی رضاییان
مدیریت بازاریابی سه استاد
اصول بازاریابی خدمات لاولاک ترجمه دکتر ابوالفضل تاج زاده
علوم اجتماعی: جزوات خلاصه تدوین شده (پاسارگاد و اولدوز توریسم)
تاریخ و جغرافیا: تاریخ فرهنگ ایران دکتر رضا نوری شادمهانی
جغرافیای گردشگری دکتر ضیایی
جغرافیا و صنعت توریسم علی اصغر رضوانی
مبانی نقشه خوانی مجتبی یمانی

۱۴. پیشنهاد شما در رابطه با ترتیب پاسخگویی به سوالات چیست؟
همان ترتیبی که در دفترچه هست، فقط اینکه علوم اجتماعی و روش های کمی از آنجا که بسیار وقت گیر است و اکثرا این دروس را نمی خوانند در آخر در صورت اضاف آمدن وقت به آنها پرداخته شود

۱۵. به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
همانطور که اشاره کردم بستگی به روش خوندن و شرایط هرکس داره. فقط اینکه باید بدونید منابع زیاده و به هیچ وجه نمی رسید همه رو بخونبد پس سعی کنید مهمتریناشو که اشاره کردم بخونید ولی هرکدوم رو چن بار و عمیییق.

۱۶. و صحبت پایانی؟
جا دارد ابتدا از خانواده ام که انگیزه و مشوق اصلی ام بودند و همچنین اساتید محترم دانشگاه شیراز به ویژه سرکار خانم شکاری که مشاوره های لازم در زمینه جمع آوری منابع لازم برای مطالعه و جناب آقای دکتر باقری که دلسوزانه مرا تشویق نمودند تشکر ویژه داشته باشم و از شما نیز بابت سایت خوبتان متشکرم و برای همه آرزوی موفقیت در کنکور را دارم.

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90

منبع نوشته:دانشجویان گردشگری

14 نظر

 1. لیلا

  سلام خانم دلپسند من کارشناسی جهانگردی میخونم ترم بعدتمومم وارشدهم ثبت نام میکنم منتهی دودلم که ارشدجهانگردی بخونم یا .مدیریت دولتی میگن آخه جهانگردی هیچ بازارکاری نداره
  چیکارکنم ر اهنماییم کنید..لطفا آخه بایدشروع کنم واسه برنامه ریزی ممنون میشم

  پاسخ
 2. نيلوفر

  سلام اقای فرزانه .ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدین..
  با توجه به این که میدونم هر سال متغییر هست رتبه های قبولی …میخواستم بدون احتمال قبولی در دانشگاه شیخ بهایی اصفهان تا رتبه چند ممکنه. لطفا با توجه به تجربه سالای قبل جواب بدین ممنون میشممم

  پاسخ
 3. farshid

  سلام خانم دل پسند اول بهتون تبریک میگم
  بعد میخواستم بدونم کتاب tourism planning نسخه اصلیشو خوندین یا نسخه ترجمه شده؟

  پاسخ
  1. ه.د

   سلام نسخه اصلیش چون هم زبان تخصصیتون رو قوی میکنه که درک متنای انگلیسی رو براتون راحت میکنه و هم برای درس برنامه ریزی توسعه بهتون کمک میکنه

   پاسخ
 4. ی.ش

  با سلام
  کتاب های دروس مدیریت خیلی حجیم هستن .خوندن خلاصه هاشون فایده داره یا باید کتاب رو کامل بخونیم تا بتونیم سوالات کنکور رو جواب بدیم؟

  پاسخ
  1. ه.د

   سلام،
   به نظر من اگه یه دور کتاب ها رو کامل بخونید بهتون کمک می کنه که خلاصه ها رو راحتتر متوجه بشید شاید اگه فقط خلاصه ها رو بخونید مطالب واستون خیلی قابل درک نباشه. ولی برای مرورهای بعد فقط خلاصه ها کافی و حتی لازمه.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90