۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

مصاحبه با خانم سعیده سلطانی رتبه ۳ کنکور کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی (گرایش بازاریابی)

ms-soltani۱. لطفاً خودتان را به طور کامل معرفی نمایید.
سعیده سلطانی هستم، متولد ۲۰ام خردادماه ۱۳۶۴، از شهر اصفهان

۲. دلیل شما برای تغییر رشته به مدیریت جهانگردی چه بود؟
راستش من قبل از اینکه این رشته رو در مقطع کارشناسی بخونم، دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی بودم و بعد از دو سال انصراف دادم. چند سالی رو فقط در جستجوی فیلد مورد علاقه ام بودم که با مدیریت جهانگردی آشنا شدم. رشته ای بسیار متنوع و شاد و در عین حال روحیه اکتیوی رو طلب میکرد. بعنوان انتخاب اول رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه شیراز رو انتخاب کردم که همونجا هم پذیرفته شدم و باید بگم از انتخابم کاملا راضی هستم. البته بدلایل کاری قصد داشتم در شاخه دیگری از مدیریت که تا حدودی با جهانگردی هم ارتباط داشت ادامه تحصیل بدم( مدیریت منابع انسانی) که بعد از اینکه نتایج آزمون اومد نظرم باز هم تغییر کرد.

A wish without a plan is just a dream!!!

۳. کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ علت آنرا بیان نمایید!
دانشگاه تهران- گرایش بازاریابی.
– بابت گرایش که باید بگم بازاریابی یکی از مهمترین علایق بنده تو حوزه گردشگری هست چون در مقایسه با گرایش برنامه ریزی هیجان بیشتری دارد و از برخورد مستقیم با مشتری لذت میبرم. اما دلیل انتخاب دانشگاه این بود که دانشگاه تهران بقولی برند هست و مسلما بطور کلی مزایای جانبی زیادی به دانشجویان خودش ارائه میده. در واقع بنده با این هدف دانشگاه تهران رو انتخاب کردم تا بتونم از مزایای اون چه در دوران دانشجویی و چه در جهت پذیرش گرفتن برای دانشگاههای خارج از ایران در مقطع دکتری استفاده کنم و از طرفی با اساتید علامه شروع به کار کردن و ارتباط گرفتن بکنم تا از تجربیات و منابع دانشگاه علامه هم بتونم بهره ببرم.

۴. برای اولین بار است که در کنکور ارشد شرکت می‌کنید؟ درصورتی‌که در سال‌های گذشته شرکت کرده‌اید، آیا قبول شده‌اید؟
بله. برای اولین بار است که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت میکنم.

۵. علت ادامه تحصیل خود را بیان کنید؟
از نظر بنده ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی تنها دید دانشجویان رو نسبت به مسائل و ابعاد مختلف رشته خودشون گسترده تر میکنه و پژوهش در زمینه های مختلف که محوریت اصلی این مقاطع هست این شرایط رو فراهم میکنه. در نتیجه برای اینکه بتونم فرصتهای جدیدی رو تو رشته خودم شناسایی کنم و اگر در آینده شایستگی نام استادی رو داشته باشم بتونم اونها رو به دیگران و کسانی که جوینده راه فعالیت در صنعت گردشگری هستند نشون بدم.

۶. در زمان مطالعه برای کنکور شاغل بودید یا دانشجو؟
راستش هم شاغل بودم و هم دانشجو، البته از ترمهای قبل سعی کرده بودم که برنامه درسی رو طوری تنظیم کنم که تعداد واحدهای ترم ۷ام کم باشند، در نتیجه ۱۵ واحد داشتم بعلاوه زمانی که صرف کار کردن میشد.

۷. از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید، برنامه درسی شما در این ایام چگونه بود و میانگین روزانه چند ساعت مطالعه می کردید؟
والا واقعیت اینکه من حدود ۱۰ روز تو شهریور ماه درس خوندم، که اون هم بعدازظهرها حدود ۲-۳ ساعت میشد، دلیلش هم این بود که صبحها سر کار بودم.بعد از شروع ترم کمتر از یکماه شبی یکساعت درس خوندم.فکر میکنم اوایل آبان ماه بود که دانشگاه شیراز مصاحبه دانشجویان ممتاز رو برگزار میکرد و من تصمیم گرفتم بدلایل کاری در رشته مدیریت منابع انسانی ادامه تحصیل بدم و بعد از مصاحبه کلا از درس خوندن برای کنکور دست کشیدم.

۸. آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ اگر در این آزمونها شرکت داشتید این آزمون ها و کلاس ها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟ معمولا چه
در هیچ کلاس و یا آزمونی شرکت نکردم.

۹. نظرتان درباره تغییر ضرایب در ازمون ارشد امسال چیست؟ هم چنین نظرتان را در باره تغییرات شدیدی که در آزمون امسال شاهد بودیم را بیان دارید!
راستش تغییر ضرایب از یه جهاتی خوب بود و از یه جهاتی هم بد. کاهش ضریب زبان از ۴ به ۳ برای دانشجویان جهانگردی فرصت بهتری رو فراهم میکرد ولی کاهش ضریب درس اقتصاد و برنامه ریزی توسعه از ۳ به ۲ برای بنده خوشایند نبود چون به شخصه روی درس اقتصاد میتونستم حساب باز کنم و بقیه ضرایب تاثیر چندانی برای بنده نداشت و در کل سیستم تغییر ضرایب به گونه ای طراحی شده بود که به سود دانشجویان مقطع کارشناسی این رشته باشد.

۱۰. برای رسیدن به رتبه ای مناسب چه‌ میزان مطالعه را به داوطلبان پیشنهاد می‌کنید؟
هر شخصی شیوه مطالعه خاص خودش رو داره و نمیشه برای همه یک نسخه نوشت، در کل بنده مطالعه مفهومی و عمیق بدون هیچ گونه استرسی رو پیشنهاد میکنم

۱۱. عوامل مؤثر در موفقیت شما کدام موارد بوده است؟
اولین نکته از نظرم نداشتن استرس بود و اینکه در تمامی دوران کاشناسی سعی کردم مطالب رو عمقی درک کنم.

۱۲. درصورتی‌که در کنکور قبول نمی‌شدید چه برنامه‌ای برای سال آینده خود داشتید؟
سرکار رفتن و در کنارش درس خوندن….

۱۳. کتابها و منابع پیشنهادی شده ما در هر یک از دروس کدام ها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
برای درس زبان انگلیسی کتاب “برنامه ریزی گردشگری” از اینسکیپ رو خوندم. این کتاب اگر فقط از دید یادگیری لغت خونده نشه و متونش بصورت درک مطلب و مفهومی خونده بشه تا حد زیادی درس برنامه ریزی توسعه و بازاریابی رو هم دربرای گرامر هم کتاب زیاد است که هرکس بربمیگیره. در واقع کتاب برنامه ریزی توسعه گردشگری از دکتر ضرغام، ترجمه همین کتاب هست. برای زبان عمومی هم که همگی دوستان قاعدتا با کتاب ۵۰۴ آشنا هستند.

بخش برنامه ریزی توسعه و شناخت صنعت گردشگری، کتاب “برنامه ریزی گردشگری” آقای ضرغام. وبرای اقتصاد توصیه میکنم مطالب رو بصورت تحلیلی بخونن که بسیار مفید و کاربردی هست، برای درس اقتصاد منابع پیشنهادی اقتصاد خردو کلان محسن نظری و اقتصاد گردشگری دکتر فرزین در حد یادگرفتن اصطلاحات ذکر شده در اون کافی هست.

برای بخش مبانی مدیریت معمولا کتابهای دکتر رضاییان پیشنهاد میشه( هم مبانی سازمان و مدیریت و هم رفتار سازمانی) و برای بازاریابی هم کتاب سه استاد مفید هست. دانشجویان اگر کتاب بازاریابی خدمات لاولاک رو بخونن با مفاهیم بصورت ملموستری آشنا میشن و بسیار کمک کننده هست.

برای بخش روش های کمی پیشنهاد میکنم آمار بخونن چون در برابر زمانی که صرف میکنن دستاورد بهتری نسبت به ریاضی و پژوهش عملیاتی خواهند داشت. برای بخش علوم اجتماعی بنده چیزی نخوندم و از اطلاعات عمومی ام فقط یک سوال پاسخ دادم که خوشبختانه درست بود .

برای بخش تاریخ و جغرافی منابع مشخصی وجود نداره ولی جغرافیای گردشگری دکتر ضیایی و کتاب تاریخ فرهنگ ایران از دکتر رضا نوری شادمهانی رو اطلاع دارم که از منابع پیشنهادی هست.

۱۴. پیشنهاد شما در رابطه با ترتیب پاسخگویی به سوالات چیست؟
بنظرم ترتیب دفترچه درست و مناسب هس و نیاز به جابجایی وجود نداره.

۱۵. به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
فقط میتونم توصیه های در مورد نداشتن استرس و مطالعه با آرامش کامل و تمرکز رو تکرار کنم

۱۶. و صحبت پایانی؟

از شما و سایت خوبتون تشکر میکنم که لزوم و جنبه های بسیار خوب و کاربردی این رشته رو به دیگران نشون میده و امیدوارم راه رسیدن به اهدافتون هر روز هموارتر از روز قبل باشه و برای همه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در تمام مراحل زندگیشون آرزوی موفقیت میکنم….

A wish without a plan is just a dream!!!

پایان/

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90