۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

مصاحبه با خانم مریم طیبی، رتبه ۲۸ کنکور ارشد مدیریت جهانگردی

امروز نیز با شما هستیم با مصاحبه با یکی دیگر از رتبه های برتر ارشد رشته مدیریت جهانگردی. با ما همراه باشید.

مریم طیبی، متولد ۱۳۷۰، آباده، ساکن شیراز

مدیریت جهانگردی، دانشگاه شیراز( دوره روزانه )، معدل کل: ۱۸٫۰۴، معدل موثر: ۱۹٫۰۶، سال فارغ التحصیلی: ۱۳۹۳

بنده ۴ رشته محل رو انتخاب کردم که اولویت اولم بازاریابی دانشگاه تهران بود اما با توجه به رتبه فکر می کنم که برنامه ریزی توسعه علامه (انتخاب دومم) قبول بشم. البته از امتیاز رتبه اولی هم می تونم استفاده کنم.

در حال حاضر با توجه به امتیاز رتبه اولی، مشورت هایی که انجام شده و تاهل، از طریق پذیرش ممتازین و مصاحبه در رشته مدیریت منابع انسانی دانشگاه شیراز قبول شدم و تا زمان قطعی شدن نتایج نمیتونم قاطعانه بین این دو رشته انتخاب کنم اما احتمالا رشته و دانشگاه محل تحصیل بنده در آینده، دانشگاه شیراز، مدیریت منابع انسانی خواهد بود

به طور جدی بله. اما پارسال هم که دانشجوی ترم ۶ بودم به طور آزمایشی کنکور دادم و رتبه بنده ۱۹۸ شد.

بنده به ذات درس خوندن و افزودن علم بسیار علاقمندم. به طوری که اگه در مدتی کوتاه درس خوندن رو کنار بگذارم و چیز جدیدی یاد نگیرم دچار افسردگی میشم. در عین حال باید خدمتتون عرض کنم که درس خوندن و دست یابی به جایگاه های برتر علمی برای بنده یک هدف کوتاه مدت یا objective هست و خوب زندگی کردن و سربلندی یک هدف بلند مدت یا goal. علاوه بر میل ذاتی، ادامه تحصیل رو به این دلیل انتخاب کردم که در انجام رسالت های مهم ترم به مثابه یک ابزار هست. اونچه که برای من در درجه ی اول اهمیته، خانواده، میهن و دین هست.

درس میخونم تا فرزند شایسته تری باشم و زحمات پدر و مادرم رو جبران کنم و به بردن اسم من افتخار کنند،

درس میخونم تا همسر آگاه تری باشم، نقش های همسری رو به شیوه کامل تری ایفا کنم و درموارد ضروری کمک خرج همسرم باشم،

درس می خونم تا مادر عالم تری باشم و فرزندان بهتری رو تربیت کنم و تحویل جامعه بدم،

درس میخونم تا شهروند بهتری باشم و موجب غرور و سرافرازی کشورم باشم و در مسیر پیشرفتش، به اندازه ی یک تبعه ایران، مسئولیت کامل خودم رو به طور کامل انجام بدم.

درس میخونم تا به همه بگم که دین من، دین تحجر و سال های گذشته نیست بلکه دین جاودانه است و به هیچ وجه محدود کننده ی زنان نیست بلکه فارغ از توجه به زنیت یا مردیت، میگه ز گهواره تا گور دانش بجوی؛ کمک به پیشرفت جوامع اسلامی و دفاع از وجهه اسلام و فراهم کردن شرایط برای ظهور منجی بشریت، به نظر من، وظیفه ی تک تک مثل ماهایی هست که ادعای اسلام داریم.

در نهایت درس میخونم تا در پیشگاه خداوند متعال سربلند باشم و تمام رسالت هایی رو که بر عهده ی من گذشته به نحو احسن بتونم انجام بدم.

مشغول کار ترجمه بودم اما در ماه آخر، کاملا خودم رو از این امور رها کردم.

از مرداد ماه سال گذشته شروع کردم، در تابستان روزانه در حد ۲ ساعت، فقط زبان میخوندم و شیوه زبان خوندنم هم از طریق جعبه لایتنر و خوندن متون زبان بود.

نیمه آخر شهریور روزانه ۳ ساعت مطالعه داشتم که باز ۲ ساعت اختصاص به زبان داشت، و ۱ ساعت اختصاص به برنامه ریزی
مهرماه فقط زبان خوندم، باز هم میانگین ۲ ساعت البته یکی دو هفته رو کلا چیزی نخوندم

آبان ماه رو مشغول پروژه های درسی بودم و در عین حال هرشب زبان بود و هر هفته یک فصل از اقتصاد خرد. میانگین روزانه ۲ ساعت

آذر ماه رو دوباره هرشب زبان خوندم و و اقتصاد و برنامه ریزی رو هم به طور پراکنده مطالعه داشتم، میانگین روزانه ۲ ساعت
دی ماه رو دقیقا مثل آذر ماه پیش رفتم با تفاوت میانگین روزانه ۴ ساعت و اینکه به دلیل امتحانات، یک هفته و نیم رو هیچی نخوندم به جز هرشب حداقل نیم ساعت زبان

مطالعات جدی بنده در مدت کوتاه بهمن ماه شروع شد که روزانه بین ۶ تا ۹ ساعت بود، زبان پای ثابت برنامه بود، تست زنی اقتصاد هر سه روز یک بار بود، بقیه درس ها رو هم فقط از روی تست های کنکور سال های پیش میخوندم و همچینین از روی پاسخ های تشریحی، تا سه روز قبل از کنکور که زمان مرور و جمع بندی بنده بود(البته کنکور عقب افتاد و خیلی برای جمع بندی بنده خوب شد)، یک روز درمیان صبح ها رو کنکور سال های قبل رو میزدم و یک روز و نصف بعدش رو به ارزیابی کنکورم و نوشتن نکات جهت جمع بندی اختصاص میدادم.

فقط در یک آزمون آزمایشی شرکت کردم که در کشور رتبه ۳ رو بدست آوردم اما به نظرم خیلی ساده تر از کنکور بود و درصدهای من به طرز قابل توجهی با درصدهایی که توی کنکور کسب کرده بودم متفاوت بود.

ارتباط قلبی و اعتماد به خداوند و آرامش و هدایتی که اغلب در حین نماز به اون ها دست پیدا میکردم.

تشویق های پدر و مادرم، و البته برادرم که خودش هم کنکور سراسری داشت و خوندنش برای من انگیزه بود و خوندن من هم برای ایشون انگیزه

حمایت های نامزدم و درک قابل توجه ای که از شرایط بنده داشتند. همچنین خانوادشون که در این مدت، توقعاتشون رو خیلی کم کردند.

اساتید محترم دانشگاه شیراز.

سال بالایی های عزیزمون که با کمال میل حاضر شدند تجربیاتشون رو در اختیار ما بگذارند

دوستان با انگیزه و روحیه بخشی که داشتم
تلاش و توجه به کیفیت درس خوندنم که علی رغم ساعات مطالعه کم، با نهایت دقت در طول همون ساعات سعی کردم مطالب رو به جای حفظ کردن بفهمم و پشتگاری که در زبان و خلاصه نویسی به خرج دادم

به نظرم از هر زمانی که این مصاحبه رو میخونید، شروع کنید به زبان خوندن، هرشب زبان. به هیچ وجه، حتی یک روز هم کنار نگذاریدش. اون هایی که فارغ التحصیل شدن به کنار، اون هایی که ترم آتی، براشون ترم ۷ هست، دقت کنن که در طول ترم اصلا نمیشه وقت زیادی رو به کنکور اختصاص داد. مثلا من خودم فقط ۱۳ واحد ترم آخر داشتم اما با این حال به دلیل پروژه هایی درسی و امتحانات اصلا نمیرسیدم.

به نظرم کنکوری های عزیز می بایست برنامه ریزی و اقتصاد رو تا قبل از آبان ماه حداقل یه دور بزنن و نکات مهمش رو خلاصه نویسی کنن و هر از چند روز یه بخش هاییش رو مطالعه کنن. کنکور های سال های قبل رو هم فراموش نکنید و حتما حتما حتما اون ها رو با دقت ارزیابی کنید و نکته برداری کنید.

اگر بتونید در طول تابستان، روزانه ۵ ساعت مطالعه داشته باشید، در طول پاییز روزانه ۳ ساعت و دو ماه آخر رو روزانه بین ۵ تا ۱۰ ساعت، شک نکنید که قبول خواهید شد. البته به شرطی که مطالعه شما با کیفیت و توام با توجه و دقت باشه.

زبان:
باید پای ثابت برنامه هاتون باشه، حفظ کلمات رو با برنامه انجام بدید، توصیه بنده جعبه لایتنر هست، این منابع رو هم در نظر داشته باشید: Essential words for TOEFL، ۵۰۴، Tourism planning (Inskeep)، زبان انگلیسی برای دانشجویان مدیریت جهانگردی و هر text مرتبط با گردشگری

برنامه ریزی توسعه:
برنامه ریزی توسعه دکتر ضرغام،( Tourism planning (Inskeep، جزوه برنامه ریزی توسعه پاسارگاد

اقتصاد:
کتاب های دکتر نظری و اقتصاد گردشگری دکتر فرزین (البته من هیچوقت فرصت نکردم مورد آخری رو بخونم)

بازاریابی و مدیریت:
مبانی رفتار سازمانی دکتر رضائیان، بازاریابی سه استاد

تاریخ و جغرافیا: جزوات کارشناسی و پاسخ های تشریحی به کنکورهای سال های قبل

علوم اجتماعی: پاسخ های تشریحی به کنکورهای سال های قبل

روش های کمی:
چیزی نخوندم

(البته در هر درس منابع بسیار زیاد و بسیار خوبی وجود داره اما من به شخصه فقط چیزهایی رو که ذکر کردم مطالعه کردم)

در شرایط کنکور، مهمترین مساله حفظ آرامشه. درس بخونید، اما درک کنید نه حفظ کنید و با شرایط واقعی خونده هاتون رو تطبیق بدید تا هیچوقت از یادتون نره. از تجربیات بقیه هم استفاده کنید و تکلیفتون رو قبل از کنکور با آیندتون معلوم کنید. خلاصه نویسی و نکته برداری هم توی روزهای آخر به بنده خیلی کمک کرد، به خصوص توی یک هفته ای که کنکور به دلیل بارندگی عقب افتاده بود

نوشته های پیشنهادی:

ADS_728*90
ADS_728*90

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90