۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

منابع کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی- زبان تخصصی

۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

در نوشته پیشین به شرح کلی منایع ارشد پرداختیم. در این نوشته بر آنیم تا شرحی بر منابع ماده درسی زبان بپرازیم. با ما همراه باشید:

زبان از مهمترین مواد درسی در آزمون ارشد این رشته است، که تاثیر زیادی در قبولی داوطلب دارد. در نگاه کلی آزمون زبان کارشناسی ارشد به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود. تعداد سوالات آن ۳۰ سوال می باشد که از این تعداد ۱۵ سوال عمومی و ۱۵ سوال تخصصی (درک مطلب) می باشد. و ازین تعداد نیز، لغات(با ۱۰ سوال)، گرامر(با ۵ سوال در قالب Cloze Test) و درک مطلب (با ۱۵ سوال) را شامل می شوند.

۱- عمومی: در آزمون کارشناسی ارشد، زبان عمومی به اندازه زبان تخصصی تاثیرگزار است. این امر در آزمون ارشد رشته ی جهانگردی شاید بیشتر نمود پیدا کرده است. این قسمت بر دانسته های در طول تحصیلات خود تا این مقطع تکیه دارد. در صورتی که این مراحل را به خوبی پشت سر گذشته باشید مشکلی زیادی نخواهید داشت. در غیر اینصورت باید به خواندن این مبحث توجه داشته باشید. برای شروع می توانید از کتاب های ساده ای که در سالهای قبل داشته اید استفاده نمائید. بدین منظور در انتهای صفحه منابعی معرفی شده اند.

برای یادگیری بهتر لغات بهتر است از جعبه لاینتر الکترونیک موجود در سایت استفاده نمایید. (برای دریافت جعبه لاینتر الکترونیک کلیک نمایید).

در کنار مطالعه این مبحث، استفاده از یک کتاب تست، مناسب با سطج زبان شما توصیه می شود.

۲- تخصصی: سوالات زبان تخصصی در قالب درک مطلب مطرح می شوند، که شامل ۱۵ سوال می باشد. البته نکته قابل تامل اینکه در متن های درک مطلب آزمون زبان کارشناسی ارشد نمی توان ۱۰۰% متن ها را در مورد زبان تخصصی همان رشته یافت. بطور نمونه در آزمون های سال های گذشته شاهد متن هایی از جغرافیا، باستان شناسی، معماری و … بودیم! بنابراین پیشنهاد می شود عمده تمرکز دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد بر زبان عمومی باشد(دانش عمومی از زبان)، و در کنار آن واژگان تخصصی گردشگری را نیز از یاد نبرد.

از منابعی که بر طبق سنت، بسیار بر آن تاکید می شود کتابی تحت عنوان” Tourism planning” است.
اگر نگاهی بر منابع معرفی شده بر اینترنت داشته باشید با این کتاب نیز مواجه خواهید شد: Going international
به تازگی کتابی با عنوان “Check Your English Vocabulary For Leisure, Travel And Tourism” در سایت قرار داده شده است. در صورت تمایل می توانید نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.
همچنین می توانید مجموعه سوالات کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی همراه با پاسخ تشریحی را تهیه و با نمونه تست های درس زبان آشنا شوید.

راهنمای آمادگی برای پاسخگویی به سوالات زبان کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
بخش لغت :

از آنجاییکه در چینش سوالات زبان تعداد ۱۰ سوال به بخش لغت اختصاص یافته این بخش دارای اهمیت زیادی است. برای کسب آمادگی مطلوب جهت پاسخگویی به سوالات این بخش می بایست داوطلب دارای گنجینه مناسبی از واژگان زبان عمومی باشد. بهترین کتاب برای شروع کتاب ۵۰۴ واژه و پس از آن کتاب لغات ضروری برای تافل essential words for TOEFL می باشد. در بررسی و مقایسه سوالات زبان در سالهای اخیر می توان مشاهده نمود که بعضا سوالات زبان در سالهای مختلف تکرار می شوند. بنابراین توجه به سوالات سال های گذشته آزمون و نیز کتاب های تست دیگر می تواند در این راه مفید باشد. از آنجا که زبان نسبت به سایر درس ها فرّارتر است. پیشنهاد می شود روزانه زمانی (به مدت نیم ساعت ) به مرور لغات اختصاص داده شود. برای این کار می توان از جعبه لایتنر های فیزیکی یا الکترونیکی استفاده کرد.

بخش گرامر
باید توجه داشت که گرامر در حقیقت یادگیری قوانین زبان است. برای یاد گیری گرامر داوطلب بایستی در ابتدا دید کلی نسبت به گرامر پیدا کند و بداند که اساسا منظور از سوالات گرامر چیست. بعنوان مثال وقتی گفته می شود “زمان حال استمراری” منظور چیست؟ وقتی گفته می شود “فعل کمکی ناقص یا فعل مدال” منظور چیست؟ و پس از آن به شرح نکات پرداخت. در سالهای قبل سوالات گرامر تقلیدی از تستهای تافل بود که در چند سال اخیر اینگونه تستها جای خود را به تستهای متنی داد ه اند که با توجه به استفاده از تکنیک بافت متن کار را برای داوطلب راحتتر می سازد.
داوطلبانی که در بحث گرامر ضعیف هستند می توانند از کتاب های ساده، مانند کتاب های دوران دبیرستان شروع کنند تا یک پایه اولیه داشته باشند. کتاب های زبان عباس فرزام، English Grammar in Use و زبان دکتر اناری کتاب های مفیدی در بحث گرامر هستند.

بخش درک مطلب
مهمترین و امتیاز آورترین بخش آزمون زبان کارشناسی ارشد بخش درک مطلب می باشد. در واقع ۵۰ % سوالات آزمون در مورد درک مطلب می باشند. برای پاسخ دادن به سوالات این بخش فقط دانستن زبان تخصصی شرط لازم و کافی نیست. ممکن است داوطلب لغات تخصصی رشته مورد تحصیل خود را بخوبی بداند اما لازم است بر تکنیکهای پاسخگویی به درک مطلب نیز آشنایی داشته باشد. و این مهم بدون تمرین که همانا انجام تست های درک مطلب زیاد می باشد به دست نخواهد آمد. سوالات این بخش بدین ترتیب مطرح می شود که چند متن کوتاه در آزمون ذکر گردیده و در مورد هر متن سوالاتی مطرح می شود. سوالات مطرح شده در این بخش در یک نرم خاص طراحی می گردد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود :

الف) اولین نوع سوال درک مطلب سوال “ایده اصلی متن” یا main idea می باشد. یعنی از داوطلب خواسته می شود تا بین گزینه ها گزینه ای را انتخاب کنند که نشان دهنده منظور کلی نویسنده از متن است.
ب) سوال بعدی در متن “اطلاعات خاص” یا specific information است. یعنی تست از داوطلب می خواهد که با توجه متن داوطلب آن گزینه ای را انتخاب کند که در متن با یستی به دنبال آن باشد.
ج) نوع دیگر سوال درک مطلب “ارجاع” یا reference است که از داوطلب می خواهد که مرجع یک اسم را در جمله مشخص کند که مشهور ترین نوع این سوالات بخش ضمیر است که مثلا فلان ضمیر در متن به کدام اسم بر میگردد.
د) سوال دیگری که در بخش درک مطلب ذکر خواهد گردید “مترادف” یا synonym می باشد بدین ترتیب که زبر یک لغت در متن خط کشیده شده و طراح سوال مترادف لغت را از بین ۴ گزینه که معمولا دو تای آنها خیلی به هم شبیه هستند از داوطلب می خواهد.

بطور کلی در بخش زبان می توان منابع زیر را معرفی نمود.

 نام منبعنویسندهانتشارات 
۱absolutely essential words 
۲Essential words for the toefl 
۳زبان عمومی کارشناسی ارشد داور ونوس، مهرداد پرچانتشارات کتابخانه فرهنگ
۴واژگان تخصصی فراغت، گردشگری و هتلداریدکتر محمود ضیایی، روزبه میرزاییترمه
۵Tourism planningادوارد اینسکیپ 
۶Going international  
7مجموعه سوالات کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی همراه با پاسخ تشریحیجمید جاهدی کورعباسلوآوای ظهور

توجه داشته باشید، معرفی این منابع به معنای تهیه تمام آنها نیست، بلکه بسته به سطح داوطلب منابع تغییر خواهد کرد.
در نوشته بعدی نگاهی خواهیم داشت به منابع آزمون ارشد مدیریت جهانگردی در بخش برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90

13 نظر

 1. الهام نداف نيا

  ضمن سلام وتشکر

  هم مفید بودهم رعب اور!!!

  ازراهنماییهاتون ممنون،من خیلی سراغ منابع زبان گشتم اماموفق به یافتنش نشدم

  ازاطلاع تون که میشه ازادینه بوک تهیه نمود

  سپاس

  پاسخ
  1. میلاد فرزانه

   سلام. همانطور که نوشته ام. برای زبان منبع خاصی قابل معرفی نیست. تنها باید بر دامنه لغات خود افزود که این کار از طریق خواندن و ترجمه کردن کتاب یا منبع موجود امکان پذیر است.

   هم چنین میتوانید برای دسترسی به متون زبان تخصصی جهانگردی به بخش کتابخانه سایت مراجعه فرمائید.

   پاسخ
 2. فرزانه حسینیان

  سلام به همه دوستان
  من مترجم و مدرس زبان انگلیسی . برخی منابع زبان تخصصی رشته مدیریت جهانگردی را در اختیار دارم.
  در صورت تمایل به ایمیل من در تماس باشید.

  با تشکر
  آدرس ایمیل:farzanehossinian@yahoo.com

  پاسخ
 3. farshad

  سلام. ابتدا از دست اندرکاران این سایت ممنونم که اطلاعات مفیدی رو برای امثال بنده فراهم میکنید.

  یه مشکلی هخست که نمیتونم با خودم حل کنم. اونم نحوه مطالعه کتابهای زبان هست. راستش از اول عمرم از وقتی که حرف اول زبان رو یاد گرفتم شیوه صحیح مطالعه زبان و نفهمیدم.
  الان هم که ترم آخر جهانگردی هستم بازم احساس میکنم از زبان هیچی عایدم نشده. نه اینکه چیزی هم ندونم. منظورم اینه که به طور صحیح و اصولی یاد نگرفتم ، یا یاد ندادن.

  حالا یه سوالی داشتم و اونم اینکه من چند روز پیش کتاب going international رو خریداری کردم. ولی اون دوتای دیگه که بالا گفتین نتونستم تهیه کنم.

  در حال حاظر کتاب ۵۰۴ و going و مجموعه سوالات زبان ( داور ونوس) رو دارم.

  ولی یه مشکلی هست، همونطور که گفتم نمیدونم چطور شروع کنم به مطالعه کتاب going .
  کتاب سرتاپا انگلیسیه و راهنما هم ندارم. حالا موندم چطور شروع کنم. بشینم خط به خط ، سطر به سطر ترجمه کنم…!؟؟؟
  یا فقط لغت هاشو دربیارم که اینم باز میشه مثل ترجمه کردن دیگه…!؟؟؟
  و چون من دیر شروع کردم میترسم نتونم به همه کتابا برسم. ضمن اینکه این ترم آخری هم کتابای سختی دارم ( حسابداری صنعتی-حسابرسی-زبان تخصصی۱-آشنایی با دفاع مقدس-تاریخ غرهنگ و تمدن اسلام و ایران)

  حالا کسی راهکاری داره چطور درسهای زبان رو شروع کنم.
  یه نکته ی دیگه هم اینکه در حفظیات قویتر از بقیه درس ها هستم. مثلا اینکه در یه هفته تونستم ۳ کتاب باستان شناسی-اقتصاد گردشگری-چغرافی گردشگری) رو تموم کنم و تست هاش رو هم با رضایت بالای ۸۰ درصدی زدم( به نظر خودم البته)

  دوستان باتجربه چه پیشنهادی دارن؟ لطفا راهنماییم کنین ، چون واقعا دارم دیوونه میشم از این قضیه، طوری که حتی به ذهنم رسیده کلا زبان و بی خیال بشم. ولی خب نمیشه که، ضریب ۴ هست و مهم. برا همین موندم بین دو راهی.

  ممنون اگه راهنماییم کنید.

  پاسخ
 4. الهام

  سلام.
  مطالب خلاصه ومفید بود. از اینکه اینقدر دنبال کتابای تخصصی زبان گشتم و پیدا نکردم خیلی کلافه بودم خداروشکر شما راه دسترسی به این کتابا رو نوشتین.
  ممنون.خسته نباشید.

  پاسخ
 5. ثمین

  درود
  بسیار سپاسگذارم که بی دریغ منابع و اطلاعات و هرانچه در توان دارید در اختیار ما قرار میدهید.برایتان ارزوی سلامتی ..ارامش..و موفقیت دارم.

  پاسخ
 6. hasan

  سلام به نظرتون اگه وقتمون را صرف زبان عمومی کنیم بهتر نیست فک میکنم همون ۱۰تا تست هم تاثیر مثبتی داشته باشه با توجه به اینکه تهیه کتاب زبان تخصصی یه خورده وقت میبره .

  پاسخ
 7. maral

  سلام. من رتبه۱۵۰۰ شدم و برای اتنخاب رشته میخواستم ببینم اول پیام نور را انتخاب کنم یا غیر انتفاعی و اینکه کجاها را بزنم احتمال قبولی بیشتری دارم؟ممنون اگر جواب بدید لطفا.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90
ADS_728*90
web
analytics