۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

نحوه مطالعه و برنامه‌ریزی برای کنکور ارشد مدیریت جهانگردی

با عرض ادب و احترام به تمام داوطلبین کنکور ارشد مدیریت جهانگردی، خصوصا دوستانی ۱۱۲۵

اولین قدم ، در شروع هر کاری، انجام برنامه ریزی است. برنامه ریزی دقیق و مناسب. در واقع برنامه‌ریزی، فرایندی برای رسیدن به اهداف است. پس باید به هدف (یا اهداف ) مان شناخت و آشنایی داشته باشیم. طبیعتا یکی از مهم ترین اهداف خواننده این متن، قبولی در کنکور ارشد (مدیریت جهانگردی) می باشد. توجه داشته باشیم، که همواره مهم ترین اهداف ما، با اولیت ترین آنها هستند. و همینطور با اولویت ترین اهداف، بیشترین درگیری زمانی و ذهنی ما را به خود اختصاص می دهندد، بنابراین اگر در ارتباط با کنکور این درگیری وجود نداشته باشد، نشان دهنده ی کم اولویت بودن آن است. که قطعا ما را در این آزمون با مشکل مواجه خواهد کرد.

اما چطور برنامه ریزی داشته باشیم؟! برای برنامه ریزی دقیق ابتدا باید شناخت مناسبی از خودمان داشته باشیم. شناخت درباره: روحیات مان، عادت مطالعه، نحوه مطالعه و پیش زمینه ذهنی مان. این شناخت را می توانیم در برنامه مقدماتی بدست بیاوریم.

برنامه ریزی مقدماتی:
در این برنامه ریزی مقدماتی (و شناختی ) که دربرگیرنده یک دوره زمانی یک الی دو هفته ای آزمایشی هست، ضمن مطالعه دروس، به شناخت بیشتری از خود می رسیم. برای شروع این دروه، باید به مدیریت زمان خود بپردازیم. مدیریت زمان عمومی و مدیریت زمان مطالعه کنکور

۱- مدیریت زمان عمومی:
در این نوع می بایست، به زمان بندی اموری که در طول یک روز (از هفته موردنظر) بپردازیم. انجام دقیق این برنامه به شناخت دقیق خود کمک بسیاری می کند. برای اینکار از جدول زیر استفاده نمایید:

فعالیت های روزانهساعت صرف شده
خواب
نظافت و رسیدگی شخصی
تهیه و صرف غذا/تمیزکاری
امور خانوادگی:
امور اجتماعی و تفریح(با دوستان):
آرامش/تماشای تلویزیون/بازی ویدئویی و غیره(تنهایی):
تمرین/ورزش:
رفت و آمد(مدرسه، محل کار و ...):
کار:
کلاس:
مطالعه:
دیگر امور

پس از اینکه که زمان بندی امور روزانه خود را به مدت یک هفته ثبت کردید برنامه ای همانند زیر خواهید داشت.
فعالیت های روزانهشنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه 
خواب
نظافت و رسیدگی شخصی
تهیه و صرف غذا/تمیزکاری
امور خانوادگی:
امور اجتماعی و تفریح(با دوستان):
آرامش/تماشای تلویزیون/بازی ویدئویی و غیره(تنهایی):
تمرین/ورزش:
رفت و آمد(مدرسه، محل کار و ...
کار:
کلاس:
مطالعه:
دیگر امور

حال یک تحلیل کامل می توان از یک هفته خود داشت. این یعنی شناخت بیشتر از خود.

۲- مدیریت زمان مطالعه کنکور: (جدول زیر تنها یک برنامه نمونه ست)
در این برنامه شما می بایست به ثبت فعالیت هایی که به مطالعه تون ارتباط دارد بپردازید. که شامل اطلاعات زیر می باشد:

– روز و تاریخ مطالعه:
– نام درس مورد مطالعه: می تواند از یک تا چند درس را شامل شود.
– ساعات مطالعه شده: تعداد ساعاتی که در طول یک روز مطالعه داشته اید. به نکات زیر توجه کنین:

– میزان مطالعه ابتدایی می تواند از ۱ تا ۵ ساعت را شامل شود. به این عبارت که دوستانی که در ماه های تابستان شروع به مطالعه می کنند، می بایست در یک روز حداکثر بین یک تا دو ساعت مطالعه کنند و دوستانی که در زمان دیرتر رو به مطالعه آورده اند می بایست بین ۳ الی ۵ ساعت در روزهای ابتدایی مطالعه داشته باشند.
– در دوران ابتدایی شروع برنامه، میزان مطالعه پایین بوده و می بایست به مرور بر میزان مطالعه افزوده شود. به عنوان مثال داوطلبی که در هفته های ابتدایی ۲ ساعت در روز مطالعه می کند، در هفته های بعدی میزان مطالعه خودش را به ۳، ۴ و بصورت پلکانی اقزایش دهد.)
– در مطالعه به پیوستار زمانی مطالعه توجه اکید شود. بدین معنی که در هر روز نسبت به روز جدید باید زمان بیشتری را صرف مطالعه نمود. بطوری که اگر در روز قبل ۱ ساعت مطالعه در واقع میزان مطالعه نباید منحنی سینوسی داشته باشد. (مثال داوطلبی که در هفته اول مطالعه، ۳ ساعت در روز صرف نموده، نبایست در هفته دوم این میزان را به ۲ ساعت کاهش دهد.)

– زمان در دسترس: میزان زمانی از طول یک روز که فارغ از امور شخصی، شغلی یا خانوادگی، فرصت مطالعه دارد. به عنوان مثال داوطلبی مشغول به کار بوده و در کنار آن به فعالیت اجتماعی می پردازد. زمان در دسترس این داوطلب به ۳ الی ۶ ساعت در روز ممکن است برسد.
نمونه: کل زمانی در دسترس داوطلب الف ۶ ساعت است (یعنی حداکثر ۶ ساعت می تواند مطالعه داشته باشد) در این ۶ ساعت، سه درس میخواند. تاریخ ۳۰ دقیقه، بازاریابی ۴۰ دقیقه، و اقتصاد ۶۰ دقیقه. بنابراین از مدت ۶ ساعت، توانسته به مدت حدود ۲ ساعت مطالعه کند. مانند جدول زیر:

اما نحوه مطالعه:
در هفته اول (آزمایشی) داوطلب باید با مطالعه درسی شروع کند که احساس بهتری بهش دارد (علاقه بیشتری به آن مبحث دارد). حتی اگه شده فقط یک درس. همچنین در هر روز می بایست مطالعه داشته باشد. حتی در حد ۱۰ دقیقه.
در هفته دوم (آزمایشی) علاوه بر مطالعه دروس مورد علاقه، یک یا دو درس با اهیمت نیز مطالعه شود.
در هفته سوم، (شروع برنامه اصلی)، حال اولویت با دروس مهم بوده و به مرور به تعداد دروس و زمان مطالعه افزوده می شود.

شیوه مطالعه:
هر داوطلب بایست، یک مبحث را در ۳ مرتبه بخواند. بار اول بصورت روزنامه ای. بار دوم کمی دقیق تر و خلاصه برداری و خط کشیدن زیر نکات مهم. و بار سوم مطالعه عمیق تر نکات خلاصه شده و اضافه کردن نکاتی که احساس می شود جا مانده است.

مرور:
بعد مطالعه هر مبحث باید مرور انجام شود. مرور بسیار لازم و در درازمدت تضمین کننده مطالعه ست.
بطورکلی دو نوع مرور داریم:

۱- قبل از خواب:
قبل از خواب تمام مطالبی که در طی آن روز مطالعه شده، مرور می شود. این مدت می تواند از ۱۰ الی ۳۰ دقیقه متغییر باشد.
۲- روز آینده:
هر روز قبل از شروع به مطالعه مبحث جدید، مباحث روز گذشته رو مرور می شود. اینگونه ماندگاری بسیاری بیشتری در ذهن داوطلب خواهد داشت.

دانلود متن PDF این نوشته

 

نوشته‌های پیشنهادی

ADS_728*90
ADS_728*90

1 نظر

  1. مهزاد

    سلام من نمونه سئولاتی رو از سایتتون دانلود کردم ولی ازم رمز میخواد این رمز کدوم قسمت هست من میخوام امسال کنکور ارشد قبول بشم تایم هم ندارم لطفا تو این فرصته کم راهنماییم کنید که بیشتر وقت برای چه دروسی بذارم ممنون

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90