۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

نکات کنکوری ارشد ۶: تعیین هدف

تحصیل و مطالعه مانند هر فعالیت دیگری باید هدفمند باشند. قبل از هر چیز باید هدف‌ خود‌ را‌ از مطالعه مشخص کنیم. تنها می خواهیم در آزمون پذیرفته شیم! به دنبال رتبه برتر بودن هستیم! و یا تنها میخایم با شرایط آزمون اشنا شویم!

داشتن هدف ار این جهت دارای‌ اهمیت‌ است‌ که در داوطلب ایجاد علاقه و انگیزه‌ می‌کند. نقش موتور محرّکی را ایفا می کند که‌ می‌تواند به فرایند کار او تداوم بخشد و منجر به مطالعه طولانی‌تری‌ شود. توجه‌ به هدف، فرد را در رفع موانع، و رسیدن به‌ هدف‌ یاری می‌دهد و باعث می‌شود تا وی از شکست‌های احتمالی ناامید نشود.

خب همه ما هدفی از شرکت در کنکور داریم، اما چرا موفق نمی شویم!

هر هدف‌ ارزشمند‌ و مهمی باید دارای سه جزء اصلی «مالکیت»، «واقع‌بینی» و «انعطاف‌پذیری» باشد و اگر در اهداف ما این سه جز وجود نداشته باشد و یا دارای نقضی باشند، در دستیابی به هدف با مشکل مواجه خواهیم شد:

الف. مالکیت: نخستین مشخصه هر هدف مهم این است از صمیم قلب بخواهیم و تمایل‌ داشته‌ باشیم که به آن برسیم. باید مالک هدف خودتان باشیم و شخصا آن را برگزیده و برای آن‌ ارزش‌ قائل باشیم. تنها در این صورت است که موفقیت مان تضمین می شود.

ب. واقع‌بینی: وقتی هدفی را برای‌ خود‌ تعیین می‌کنیم، نه‌ تنها‌ آنچه‌ را می‌خواهیم، بلکه آنچه را کـه واقعا‌ می‌توانیم بدان نایل شـویم را باید در نـظر بـگیریم. بدین معنا‌ که هدف خود را با توجه به تـوانایی‌ها، امکانات و زمانی کـه داریم انتخاب کنیم و از‌ بلندپروازی و خیال‌پردازی بپرهیزیم.

ج. انعطاف‌پذیری:سومین موردی که‌ برای‌ تعیین‌ یک‌ هدف‌ مهم اهـمیت دارد، این‌ است‌ که‌ انعطاپذیر باشیم؛ی عنی باید بخواهید و بتوانید هدف موردنظر را دایما ارزیابی، اصلاح یا تعدیل کنیم. طبیعتا هر هدف ممکن است با موانعی روبرو شود، اما اگر انعطاف پذیر باشیم می توانیم این موانع را با موفقیت پشت سر بگذاریم

از مهم ترین اصولی که شکست یا موفقیت اهداف ما را تعیین می‌کند، برنامه‌ریزی است. در واقع یکی از ابزارهای اساسی نیل‌ به‌ اهداف، برنامه‌ریزی است. از اینرو در نوشته آینده به ضرورت برنامه ریزی خواهیم پرداخت!).

نوشته های پیشنهادی:

ADS_728*90
ADS_728*90

2 نظر

  1. vida. tavana

    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما یک درخواست داشتم میشه جواب های تشریحی کنکور ارشد۹۵ و سال های قبل رو تو سایت بذارید باذکز که این سوال ار کدام کتاب و صفحه طرح شده برای دانلود ممنون میشم

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90