۶۰*۴۶۸: top
۶۰*۴۶۸: top

بازار کار رشته مدیریت جهانگردی (+ دیگر رشته های گردشگری)

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های یک دانشجو در انتخاب رشته تحصیلی، وضعیت بازارکار آن رشته است. این موضوع شاید در ابتدا چندان برای او مهم تلقی نشود و صرفا بخاطر علاقه‌ای که به آن رشته داشته، وارد دانشگاه شود، اما پس از پایان دوران تحصیلی نمود بیشتری پیدا می‌کند. بطوری که اگر پس از پایان تحصیلات دانشگاهی دوباره از او درباره انتخاب خود، سوال شود، پاسخ واقع بینانه‌تری را شاهد خواهیم بود.

بنابراین تاکید ما این است که پیش از انتخاب هر رشته، در مورد بازار کار آن تحقیق کنید، تا تجربه گاها نامناسب دیگران درباره خود شما تکرار نشود. این مسئله در رشته‌های گردشگری اهمیت بیشتری دارد. زیرا به واسطه جدید بودن و عدم ثابت بازار کار آن، گاها مشکلات آن بیش از رشته‌های دیگر می نماید.

“بطور شخصی در طول سال‌ها مشاوره، با موارد بسیاری برخورد داشته‌ام که علاقه ابتدایی به رشته در انتها به تنفر تبدیل شده ست. مواردی بسیاری نیز دیده شده، که فرد بعد از پایان تحصیلات در این رشته، به علت عدم یافتن شغل مناسب، وارد بازار کار آزاد و غیرمرتبط و گاها متضاد با رشته خود شده است. بطور کلی دانشجویان گردشگری نسبت به تبعیض تحصیلی و شغلی که با آن مواجه هستند چندان تصور روشنی نیز به بازار کار آن ندارند.”

اما وضعیت اشتغال گاها نامناسب رشته، تنها به بازارکار مربوط نمی‌شود، بلکه خود دانشجویان در این زمینه نقش پررنگی دارند. با توجه به ماهیت خدماتی و زمینه فعالیت رشته، شاهد آن هستیم که دانشجویان چندان حاضر به فعالیت عملی (کارآموزی) در زمینه کاری خود نیستند. به همین روی، مهارت‌های لازم جهت تصدی مشاغل مرتبط با رشته خود را ندارند. توصیه‌ای که اکیدا و بارها به دانشجویان کرده‌ایم این بوده که حتما دوره کارشناسی خود را به تجربه‌آموزی در بازار کار بگذرانید تا در دوران فراغت از تحصیل از مهارت لازم ( مهارت‌های شغلی و ارتباطی، زبان انگلیسی، فن بیان، مهارت‌های تحلیلی، کارآفرینی و …) برای کسب مشاغل گردشگری برخوردار شوید.

با توجه با مطالب بیان شده، بهتر است اندکی درباره زمینه‌های کار رشته‌های گردشگری صحبت کنیم:

از نظر بازار کار دولتی، وضعیت چندان مناسب نیست. تنها سازمان مستقیم جذب کننده نیرو گردشگری، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌باشد، که به علت محدودیت‌های مختلف، در این سال‌ها، چندان علاقه‌ای به جذب نیروهای دانشگاهی نشان نداده است. بنابراین تصور دانشجو مبنی بر اینکه با تحصیل در این رشته می‌تواند در این سازمان مشغول به کار شود، تصور نزدیک به واقعیتی نیست. در میان سازمان‌های غیر مستقیم، شهرداری و اسنانداری‌ها می‌تواند انتخاب مناسبی برای اشتغال باشد (البته منوط به اینکه نیاز به نیرو متخصص گردشگری داشته باشند).

اما به واسطه ماهیت خدماتی این رشته، در بازار کار آزاد موقعیت‌های زیادی می‌توان جستجو کرد. اشتغال در آزانس‌های مسافرتی و هوایی، هتل‌ها و مراکز اقامتی و مراکز گردشگری از آن جمله است.

فهرست کامل بازار کار رشته‌های گردشگری را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

مراکز اقامتی (هتل‌، متل، …)
آزانس‌های گردشگری
دانشگاه‌ها (مدرس و پزوهشگر)
سازمان‌های دولتی (سازمان میراث، شهرداری ها و استانداری ها)
راهنمای انواع تورها
مراکز تفریحی و گردشگری کشور

نوشته‌های پیشنهادی

ADS_728*90
ADS_728*90

1 نظر

  1. س. قاضی

    سلام فارغ اتحصیل کارشناسی ارشد برنامه ریزی توریسم هستم. بارتبه دو رقمی ومعدل هفده ونیم فارغ اتحصیل وبیکارم
    ومشتاق کار در رابطه با رشته ام

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ADS_728*90
ADS_728*90